Jak se správně starat o pH metr

pH metr je velice citliví přístroj na údržbu a proto je důležité dodržovat správný postupy jak se správně starat o pH metr. Pokud máte pH metr digitální, tudiž na spodní straně se nachází měříci sonda, nikdy se ji nedotýkejte rukama a snažte se jí celkově vůbec nedotýkat! Pokud chcete aby Vám vydržel pH metr alespoň jeden rok, doporučujeme dodržovat níže popsaný postupy.

Údržba pH metru neobsahuje mnoho periferií a potřebné periferie se dají pořídit za hubičku s tím, že Vám vydržejí celkem dlouho.

KCL Roztok:
KCL roztok se používa pro každodenní údržbu sondy pH metru, protože pro správnou údržbu pH metru musíte dbát na to, aby sonda přístroje NIKDY nevyschla. Po každém měření doporučuji sondu opláchnout v destilované vodě a posléze vložit do KCL roztoku. KCL roztok můžete nalít v malém množství do víčka od pH metru a do toho vkládat sondu pH metru. KCL roztok při každodennim používání pH metru se doporučuje měnit jednou týdně.

Kalibrační roztoky:
Alespoň jednou za 14dní doporučujeme kalibrovat Váš přístroj. K tomu aby Váš pH metr měril správné hodnoty doporučuje se 2 fázova kalibrace. Většinou v roztoku s pH 4.01 a pH 7.01. Sežeňte si buffery s kalibračním roztokem a nějaké malé „džbánky“ pro odlívání potřebného množství. Nikdy nevracejte použitý kalibrační roztok zpátky do kalibračního roztoku. Mezi kalibrovánim doporučujeme si opatřit jemné papírové kapesníky a jemně otřít sondu před vložením do druhého kalibračního roztoku.

img_3063

HCL roztok:
Používejte alespoň jednou za 14dní. Tento roztok slouží k odstranění usazených nečistot na Vaši sondě a po aplikaci tohoto roztoku vaše sondy budou měřit rychleji a přesněji. Do HCL roztoku vložte sondu na 24hod a poté jemně opláchněte a vložte zpátky do KCL roztoku.

img_9726

Postřehy v bodech:

  1. Vždy udržujte sondu pH metru vlhkou aby nikdy nevyschla. Pokud se pH metr nepoužívá, sonda aby byla ponořena v KCL
  2. KCL měnit 1x týdně
  3. Kalibrovat minimálně 1x 14dní
  4. HCL pro čištění sondy jednou za 14dní na  24hod a poté zpátky do KCL
  5. Snažte se nedotýkat sondy
  6. pH metr uchovávejte při pokojové teplotě