Zajímavosti & Zpravodaj, Léčba konopím

Jak působí konopí na naše zdraví?

Jak působí konopí na naše zdraví?Ačkoliv je konopí (latinsky cannabis) často spojováno pouze se škodlivostí, v určitých případech může být pro naše zdraví naopak přínosné. Konopí je drogou i léčivkou zároveň. Je však třeba si vysvětlit rozdíl mezi užitím drogy (marihuany) a samotné bylinky (konopí). Ne každý, kdo pěstuje konopí, musí být narkoman. Zatímco požití drogy k omamným účelům je v ČR zakázané. Pěstování konopí ve větší míře zatím není u nás legální, ale stále se uvažuje o jeho legalizaci právě k léčebným účelům. Pěstování v malém množství (3 rostlinky) je povoleno.

Co je to konopí?

Konopí je velmi známá rostlina, jejíž účinky lidé využívají již více než 600 let. Nejde tedy o žádnou novinku. V některých zemích, jako je Indie a Afghánistán, nedají na konopí dopustit a používají jej k technickým potřebám i k léčbě. Zajímavostí je, že konopí patří mezi velmi významné rostliny z hlediska výživné hodnoty.

V listech se nachází velké množství chlorofylu a jsou alkalické. Mnoho významných látek obsahují semena této rostliny. Obsahují ideální poměr omega 3 a 6 mastných kyselin. Semena konopí jsou tvořeny jednoduchými proteiny, tuky a uhlohydráty. Dále v sobě uchovávají taktéž chlorofyl a ještě lecitin. Naopak neobsahují lepek a jsou tedy vhodné i pro lidi trpící celiakií.

Konopí samec a samice

Konopí rozdělujeme na dvě pohlaví – samec a samice. Marihuana je diploidní organismus, který má párové chromozomy. Samci vznikají z chromozomů typu XY a samičky pak z chromozomů XX.

Samčí rostliny kvetou zpravidla o 1 až 4 týdny dříve. Samčí květy rostou blízko vrcholků rostlin, nezralé květy jsou uzavřené a tvoří zpravidla těsný trs květenství. Bývají vyšší, ale méně větvené než samičí. Květy samičky jsou bohatší a více rozvětvené.

Samčí květy se sbírají v červenci, samičí obvykle až v září po dozrání semen. Nezapomínejte rostliny sbírat vždy za suchých dnů, ideálně v dopoledních hodinách.

 Jaký je rozdíl mezi marihuanou a konopím?

Někoho možná napadne, že se jedná o dvě odlišné rostlinky. Ve skutečnosti je to jedna a samá bylinka. Označení marihuana nese konopí s vyšším obsahem drogy THC. Za marihuanu se považují především kvetoucí vrcholy a listy psychoaktivních odrůd, které lidé pěstují pro vysoký obsah látky THC.

Technické konopí bývá označováno to, které v podmínkách EU splňuje legislativní normy do maximálního obsahu THC 0,2 %.

Jak můžeme používat konopí k léčení

Jak už bylo výše popsáno, léčivé účinky konopí se využívají od pradávna. Z konopí pro léčebné účely se používá nať převážně ze samičích rostlin, ale také samčí květy a semena

Konopí jako lék mohou využívat lidé s Parkinsonovou chorobou a roztroušenou sklerózou. Rostlina dokáže tlumit křeče a napětí ve svalech, což jedny z příznaků těchto chorob.

Další velkou předností technického konopí je, že dokáže zmírňovat bolesti. Pomáhá při žaludečních problémech a má tlumivé a zklidňující účinky. Velmi oblíbená je konopná mast, kterou ocení lidé s lupenkou, ekzémy a jinými kožními problémy. Mast z konopí lze používat také na oděrky, zanícené póry, boláky či plísně nebo s ní jen promazávat suchou a citlivou pokožku.

Related Posts