Léčba konopím

Konopné semínko – zdravý potravinový doplněk pro každého

Také jste si oblíbili konopné produkty a chcete se o nich dozvědět co nejvíce? V tomto článku se budeme věnovat konopnému semínku, které je v současné době velice populární. Konopné semínko v sobě uchovává mnoho cenných látek, které jsou důležité pro naše zdraví. Z hlediska výživy jej můžeme zařadit mezi nejdokonalejší potraviny vůbec.

Je moc dobře, že stále více lidí objevuje pozitivní účinky konopí a naopak se potlačují mýty o škodlivosti konopí v souvislosti s drogou. Jen pro zajímavost, kdybyste po celý rok konzumovali pouze listy a semena z konopí, patřili byste mezi silné a odolné jedince. Ale to raději nezkoušejte.

Z čeho se skládá konopné semínko

Konopné semínko tvoří bílkoviny z 25 %, cukry 34 % a tuky 31 %. Dále v sobě uchovává až 20 důležitých aminokyselin, které jsou významné pro správnou stavbu svalové tkáně a pomáhají udržet zdravý imunitní systém. Mezi další cenné látky, které se v konopném semínku nacházejí, patří chlorofyl, rytin, lecitin a kyselina cannabidiolová. Nesmíme zapomenout také na celou řadu vitamínů a minerálů (vitamín A, B, C, E, hořčík, vápník, zinek, železo, jód a celou řadu dalších). Je bohatým zdrojem lecitinu a neobsahuje lepek, tudíž jej mohou konzumovat i lidé trpící celiakií.

Jen stěží byste hledali potravinu, která by se svou výživovou hodnotou mohla rovnat konopnému semínku. Obsahuje totiž obrovskou porci esenciálních mastných kyselin. Konopné semínko má ideálně vyvážený poměr proteinů a esenciálních tuků, proto jej můžeme označit jako superpotravinu. Aby toho nebylo málo, stará se v těle o tvorbu imunoglobulinu, tedy bílkovin, které tvoří dokonalou obranu proti infekcím. V konopném semínku se nacházejí dvě významné esenciální mastné kyseliny – kyselina gama linoleová a kyselina olejová. Obě tyto kyseliny mají na starost správný vývoj mozku, reprodukční orgány a metabolismus.

Je třeba poukázat také na významnou omega – 6 gama linolovou kyselinu, která má pozitivní účinky na pokožku. Všechny zmíněné mastné kyseliny dohromady mají blahodárné účinky na náš organismus, tvoří součást buněčných membrán, a také podporují naši krásu (zabraňují vysoušení pokožky, lámavosti a padání vlasů).

Léčivé účinky konopného semínka

Konopné semínko a zdraví jdou zkrátka ruku v ruce v jedné symbióze. Pojďme si vyjmenovat ty nejvýznamnější pozitivní účinky:

 • posiluje imunitní systém
 • podporuje růst svalové hmoty díky vysokému obsahu bílkovin
 • Posiluje paměť a zlepšují správnou funkci mozku
 • posiluje trávení a podporuje metabolismus
 • zlepšuje kvalitu vlasů, pokožky i nehtů
 • podpůrná léčba při roztroušené skleróze
 • zvyšuje psychickou odolnost
 • zpomaluje vstřebávání alkoholu díky vysokému obsahu tuku
 • lze jej užívat jako prevenci při větší fyzické a psychické zátěži
 • reguluje cholesterol
 • léčí záněty

Jsou lepší loupaná nebo neloupaná

Konopná semínka můžete konzumovat buď loupaná, nebo neloupaná. Konopné semínko loupané se vyznačuje jemnější jakoby oříškovou chutí a připomíná slunečnicová semínka. Je bohaté na bílkoviny a tuky.

Neloupané konopné semínko je křupavé, má pevnější slupku a hůře se konzumuje. Je však bohaté na velké množství vlákniny a působí blahodárně na zažívací systém. Aby byly lépe stravitelné, je vhodné je na pár hodin namočit do vody nebo přidat například do smoothie.

Jak konopná semínka konzumovat?

Loupaná i neloupaná konopná semínka lze konzumovat samostatně, nebo je přidávat do teplé i studené kuchyně. S tepelnou úpravou však opatrně, aby neztratily své cenné látky. Můžete je přidávat do salátů, ovocných i zeleninových šťáv, do omáček, kaší, jogurtů, müssli a dalších. Skvělé jsou také jako ingredience na pečení –  například domácí pečivo, sušenky nebo i bramboráky. K tepelné úpravě jsou vhodné spíše neloupaná semínka, která si uchovávají více výživných látek.

A jaké jsou vaše zkušenosti s konopnými semínky? Konzumujete je samostatně místo brambůrků, nebo je přidáváte do jídla? Máte nějaké osvědčené recepty? Pokud ano, podělte se s námi o ně.

Related Posts