Jak vyrobit konopnou mast?

Konopná mast patří mezi nejznámější produkty vyrobené konopí. Pokud se nechcete spoléhat na výrobky z obchodu, můžete si mast vyrobit sami. Příprava konopné masti v domácích podmínkách není složitá, když víte jak na to. Existuje několik receptů, které jsou vesměs velice podobné. Domácí masti mají ověřené účinky, navíc si ji můžete vyrobit ve větším množství. Konopná mast pomáhá na různé zdravotní problémy, takže ji využije celá rodina.

Jaké suroviny budete potřebovat?

Také už se těšíte, až si vyrobíte vlastní mast? Hlavní ingredienci tvoří konopí. I když v návodech se obvykle dočtete pouze o legálním technickém konopí, doporučujeme zvolit silnější marihuanu, protože výrobek tak bude mít lepší účinky.

Dále je třeba vybrat tuk, který bude tvořit základ masti. Všeobecně máte možnost vybrat ze tří druhů tuku: kokosový (nebo palmový), lékařská vazelína (bílá nebo žlutá) či vepřové sádlo. Každá varianta má své klady a zápory. My bychom však doporučili jednoduše vazelínu, která není náročná na skladování a velmi dobře promastí pokožku. Určitou nevýhodou je skutečnost, že nehydratuje kůži a v některých případech může vyvolat alergickou reakci (jedná se o ropný produkt). Obecně je mast však velmi dobře snášena.

Jaké pomůcky potřebujete?

 • Dva větší hrnce (klidně nějaké, které už nepoužíváte)
 • Plátno (případně klasické sítko)
 • Dřevěná vařečka
 • Naběračka
 • Kelímky nebo sklenice na uchování masti
 • Chladná a temná místnost
 • Teploměr

Mast je vhodné vařit v dostatečně vysokém hrnci. Výroba konopné masti je snadná, ovšem počítejte s delší dobou přípravy, která zabere přibližně tři dny. Nicméně výsledek stojí za to.

Jak na to?

Jakmile máte suroviny připravené, můžete se pustit do výroby. Nejprve je třeba rozpustit vazelínu (ideální teplota kolem 60 – 80 °C). Poté přidejte rozdrcené části sušeného konopí (květy i listy). Můžete rozmělnit mezi prsty nebo za použití mixéru.

Budete potřebovat přibližně 1 kg tuku a menší hrnec konopí (můžeme přidat i další bylinky, například mateřídoušku, jitrocel, kopřivu a jiné). Všechny suroviny necháme v kastrolu louhovat přibližně 60 minut. Tuk se nesmí vařit, je důležité udržovat teplotu pod bodem varu. Poté odstavte hrnec a nechte chladnout bez dalšího míchání. Tento postup opakujte ještě další dva až tři dny. Je velmi důležité to celé alespoň dvakrát zopakovat. Jakmile naposledy tuk zahřejete, je třeba jej scedit ideálně přes jemné plátno. Teplou mast plníme do předem připravených sklenic nebo kelímků (nádoba musí být uzavíratelná). Uchováváme v chladu a temnu. Hotová konopná mast by měla mít nazelenalou barvu.

Ukázali jsme vám tu nejjednodušší cestu k domácí výrobě konopné masti. Možností je samozřejmě více. Některé postupy trvají i týden nebo i déle. V tomto případě máte během tří dnů hotovou kvalitní konopnou mast, která je vhodná i pro pokožku malých dětí.

Na co můžeme konopnou mast používat?

Konopná mast má velice pestré využití. Můžete ji používat prakticky denně. Nemá žádné vedlejší účinky a především hojí a léčí.

 • Působí protizánětlivě
 • Urychluje hojení
 • Působí proti bolesti (svalů, kloubů, páteře)
 • Působí antibakteriálně
 • Krásně promazává suchou pokožku se sklony k loupání, ideální na ekzémy i lupénku
 • Zjemňuje popraskanou a drsnou kůži
 • Pomáhá při léčbě revmatoidní artritidy a při zánětech šlach a kloubů

Konopnou mast můžete použít také při menstruačních bolestech. Stačí namazat podbřišek. Při bolestech hlavy doporučujeme namazat lehce spánky. Své uplatnění nachází také při léčbě hemoroidů.

Nezapomeňte mast nabídnout přátelům i známým. Pokud máte nějaký osvědčený recept nebo vychytávku, určitě se o ni s námi podělte.