Zajímavosti & Zpravodaj

Pohled do historie konopí

Konopí neboli Cannabis využívali lidé již od pradávna. Nejstarší údaje o používání konopí pochází z období před sedmi tisíci lety. Tato rostlina se řadí mezi nejstarší bylinky – léčivky. Největšího rozmachu se konopí dostalo v Číně, a to již kolem 3. Tisíciletí př. n. l. Tehdejší císař Sheng – Nung je nechal pěstovat na vlákno. Konopná vlákna měla pestré využití, neboť se používala na výrobu papíru. O trvanlivosti těchto vláken není pochyb. Archeologové našli v hrobech datovaných 100 let př. n. l. zbytky tohoto papíru. Po tisíce let tvoří konopí jednu z nejdůležitějších plodin, která tvoří obchodní, duchovní i hojivé hodnoty.

Hluboký význam konopí

Výše zmíněný čínský císař Sheng – Nung začal využívat marihuanu nejen k výrobě vláken, ale také jako léčivou bylinku. Nechal dokumentovat účinnost rostliny pro léčbu revmatismu a dně. Ve staré Číně lidé hojně používali jak konopné, tak psychoaktivní látky marihuany. Staří Číňané zužitkovali prakticky každou část konopné rostliny, od kořene, po listy, semena i květy. Konopí jako lék mělo tehdy velký význam.

Netrvalo dlouho a marihuana se začala dovážet do Koreje a do Britské Kolumbie. Velké přízni se konopí dostalo také v Indii, kde stalo důležitou součástí alternativní medicíny. Aby bylo možné získat z rostliny semeno, museli lidé konzumovat také lepkavé vrcholy samičích rostlin. Poměrně rychle tak objevili euforické a halucinační stavy, které konzumace této části rostliny vyvolávala. Historici se domnívají, že takto mohly vzniknout základy některých náboženských tradic. Lidé začali rostlinu vnímat jako dar od boha a konopí se stalo součástí různých náboženských rituálů.

Kouření marihuany od pradávna

Vědci upozorňují také na skutečnost, že naši předkové ve starověku zpracovávali konopí nejen jako lék a konopné vlákno, ale také spalovali části konopí. Z toho vyplývá, že kouření marihuany má také velmi hluboké kořeny. To ostatně dokazují také archeologické nálezy nádob starých 5 tisíc let, které obsahovaly zuhelnatělé zbytky konopí.

Historici, vědci a archeologové stále objevují nové a zajímavé informace ve spojení s konopím. Například v roce 1213 byl objeven pyl z Cannabis na mumii Ramsese II. Podle řeckého historika Diodoruse Siculusa egyptské ženy používaly konopí jako lék proti špatné náladě. O působení drogy ostatně víme všichni. Lidé ji kouří právě z těchto důvodů, že navozuje dočasně lepší náladu a uvolněnost.

Konopí v Evropě

Postupem času se konopí dostalo také do Evropy. Staří Řekové jej používali na výrobu látek a lan. Do Evropy se tato rostlina dostala přibližně v 9. století. Hojně byla využívána jako léčivka k hojení kožních onemocnění a při problémy s dýcháním. Ve 14. století objevili Evropané technologii výroby papíru z konopí. Teprve na přelomu 18. a 19. století nahrazuje konopí v textilním průmyslu bavlna.

V 19. století se konopí velmi dařilo, stalo se mezinárodně uznávaným a žádaným lékem. Produkty vyrobené z konopí používali věhlasní lékaři a lékárníci. Lidé na ně nedali dopustit.

Pohled na pěstování a využití konopí v současnosti

K velkému obratu došlo ve 20. století ve Spojených státech. Tehdy spatřily světlo světa první džíny vyrobené z konopného vlákna od značky Levi Strauss. Paradoxně tato skutečnost odstartovala kampaň proti konopí, trnem v oku se stali mexičtí imigranti, kteří patřili mezi největší kuřáky marihuany. V dalších letech se začalo stále více hovořit o konopí jako droze, která je návyková a ohrožuje naše zdraví.

K renesanci konopí a konopných produktů došlo až na počátku nového tisíciletí, kdy lidé opět začínají využívat rostlinu v kosmetice i jako lék. Problematika legalizace marihuany v ČR je stále aktuální. Lidé však postupně pochopili rozdíl mezi technickým konopím a drogou s vysokým obsahem THC. Zajímají se o to, jak pěstovat konopí a jeho další zpracování. Velmi oblíbená je zejména konopná mast.

Related Posts