Zajímavosti & Zpravodaj

Co všechno lze vyrobit z konopí?

V tomto článku bychom chtěli zmínit výrobky z konopí, které se týkají čistě medicínského využití. Nikoliv tedy drogy s vysokým obsahem THC. Zaměříme se na technické konopí, které je určené k léčebným účelům a v posledních letech se tato bylinka opět dostává na výsluní. Své uplatnění nachází v potravinářském a kosmetickém průmyslu, ale také třeba ve stavebnictví nebo jako základní materiál pro výrobu papíru či některých textilií. Pojďme si tedy přiblížit, co vše lze z konopí vyrobit.

Kosmetické výrobky

Velmi pestré a rozmanité zastoupení má technické konopí v kosmetice. Přípravků, jejichž základ tvoří právě konopí, je mnoho. Vyjmenujeme si tedy ty nejznámější a nejoblíbenější:

  • konopná mast – jde o jeden z nejžádanějších konopných produktů, k výrobě se používají listy ze samčího i samičího květenství, recept na mast z konopí uvedeme v samostatném článku, který se bude zaměřovat výhradně na tento produkt
  • konopný olej – je velmi jednoduchý na výrobu, krásně promaže a hydratuje pokožku, lze jej využívat na masáže
  • konopný krém – hydratuje pokožku, dobře se vstřebává, zmírňuje otoky, svědění i bolestivost (například kloubů)
  • konopný šampón – oceníte jej zejména v případě, že vás trápí lupy
  • soli do koupele, konopná mýdla, sprchové gely, balzámy na rty

Základem těchto produktů je konopný olej, který se lisuje z konopných semínek. Obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin, minerály a zelené barvivo – chlorofyl. Konopná kosmetika je obecně velmi dobře snášena, nejvíce ji ocení lidé s citlivou, suchou a atopickou pokožkou.

Potravinářské výrobky z konopí

Konopí má své uplatnění také jako potravina. Semena obsahují konopný olej a uchovávají v sobě významné esenciální aminokyseliny. Lze je konzumovat samostatně. Jen pro zajímavost hrst konopných semen pokryje denní potřebu proteinů a mastných kyselin pro dospělého člověka na jeden den. Z listu a květu se připravují chutné a zdravé nápoje (čaje, vína, destiláty a dokonce i pivo). V obchodech se zdravou výživou můžete zakoupit mnoho potravin, ve kterých se nachází v hojném množství konopná semínka (mouka, pečivo, sýry, pomazánky, těstoviny a jiné). Nesmíme zapomenout také na konopný olej, který má podobné vlastnosti jako olej lněný a margarín.

Velmi příznivě na naše tělo působí konopný čaj, který skvěle chutná a uzdravuje tělo a mysl. Pomáhá například od bolestí hlavy, snižuje nespavost a celkově zklidňuje. Konopný čaj se vyrábí z květů a listů technického konopí.

Další produkty vyrobené z konopí

Technické konopí má mimořádně rozmanité využití. Vyjma potravin a kosmetiky lze konopí využít jako surovinu k výrobě papíru. Konopí představuje ekologickou cestu, neboť nedochází k likvidaci lesů a plnohodnotně tak nahradí dřevo. Konopný papír je navíc pevnější a déle vydrží.

Konopné tkaniny mají svou dlouholetou historii. Již na počátku minulého století tvořilo konopí díky svým skvělým vlastnostem jednu z nejvyužívanějších přírodních látek. Z konopného plátna se vyrábělo oblečení, ložní prádlo, bytový textil i plenky. Konopné tkaniny mají chladivý efekt, dokážou odvádět pot a jsou navíc dostatečně prodyšné. Není divu, že i dnes se vracíme k přírodním materiálům, jedním z nich je také konopí. Tkaninu a konopné slupky lze využít také k výrobě relaxačních polštářků.

Zajímavostí je, že konopí nachází své uplatnění také ve stavebnictví. Jak už jsme výše zmiňovali, jde o skvělou alternativu dřeva. Konopím můžeme nahradit také různé umělé hmoty.

Technické konopí je mimořádně všestranná plodina, výrobky z něj nacházíme prakticky všude. Z konopí můžeme vyrobit stavební izolace, laky, provazy, beton, pelety, sušenky a mnoho dalších užitečných produktů.

Related Posts