Zajímavosti & Zpravodaj

Amazon přestane testovat zaměstnance na přítomnost THC

Podle nového příspěvku na blogu společnost Amazon zmírňuje své zásady týkající se užívání konopí zaměstnanci a nebude již vyžadovat testy na přítomnost marihuany u všech zaměstnanců, kteří nejsou zároveň regulováni ministerstvem dopravy, jako například řidiči rozvážkové služby. V minulosti Amazon používal pozitivní testy jako důvod k diskvalifikaci uchazečů během přijímacího procesu.

Dave Clark, generální ředitel celosvětové spotřebitelské divize společnosti Amazon, oznámil tuto změnu jako součást cíle společnosti stát se „nejlepším zaměstnavatelem na Zemi", což je strategie, která se dosud vyznačovala novými programy, jako je WorkingWell, které zřejmě považují zaměstnance spíše za věci, které je třeba udržovat a školit, než za lidi, s nimiž by se mělo zacházet spravedlivě. Přesto, vzhledem k tomu, že tráva je legalizována pro rekreační a léčebné užívání stát od státu po celých USA, je dobré uznat, že průměrný zaměstnanec pravděpodobně užívá marihuanu stejně příležitostně, jako lidé pijí alkohol.

Clark také oznámil, že politický tým společnosti Amazon bude „aktivně podporovat" znovu předložený zákon Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act of 2021 (MORE Act), který usiluje o legalizaci trávy na federální úrovni spolu s vymazáním trestních záznamů osob, které byly zatčeny za držení marihuany.

V prohlášení poskytnutém serveru The Verge podpořila změnu společnosti Amazon výkonná ředitelka organizace Drug Policy Alliance Kassandra Frederiqueová:

„Prosíme Amazon a další zaměstnavatele, aby toto byl výchozí bod, a ne cíl. Tato změna může a měla by být katalyzátorem mnohem rozsáhlejšího kroku – ukončení testování na všechny drogy -, který by zajistil spravedlivější a rovnější budoucnost milionům lidí, zejména černošským, hnědým a domorodým komunitám, na něž tato politika dopadá nepřiměřeně."

Ať už jsou úpravy zaměstnaneckých zásad společnosti Amazon jakkoli užitečné, stále nejsou tak dobré jako skutečné zastoupení zaměstnanců. Naštěstí, v důsledku snahy o vytvoření odborů v Alabamě, je to možná také ještě na cestě.