Zajímavosti & Zpravodaj

Konopí jako přírodní lék pro naši pokožku

Konopí má své významné zastoupení také v kosmetickém průmyslu. Tradičně se používá jako přírodní lék při různých problémech spojenými se zhoršenou kvalitou kůže. Ekzém, lupénka, odřeniny, škrábance, akné nebo jen suchá pokožka, to vše nás dokáže pořádně potrápit. Ačkoliv v konopí mnoho lidí vidí určitou hrozbu v podobě drogy, musíme uznat, že se jedná o zázračnou rostlinu, která je především v kosmetice zkrátka nenahraditelná. I když žijeme v moderní době vybavené řadou technologií a vychytávek, rádi se vracíme k tomu, co používali již naši předci – k darům z přírody.

Kosmetika z konopí zažívá velký boom

V posledních letech se s konopím setkáváme stále častěji. A to především v souvislosti s jeho léčivými schopnostmi. Konopí se využívá ke komerčním účelům, kosmetické značky nabízí různé přípravky, které nám slibují zdravou pleť a krásné vlasy. Ovšem opravdoví nadšenci přírodní kosmetiky si hledají recepty a možnosti, jak si vyrobit vlastní přírodní produkty. Mezi nejoblíbenější patří tradiční konopná mast nebo konopný olej. Konopný olej a konopná semínka lze využít také v kuchyni.

Vyjma konopného oleje můžete vyzkoušet také konopnou mast, která má výborné účinky při léčbě atopického ekzému a lupenky, nebo konopný výtažek. Jednotlivé produkty si popíšeme podrobněji.

Jak poznáme citlivou a problematickou pokožku?

S citlivou pokožkou se dnes potýká stále více lidí. Je to do jisté míry ovlivněno životním stylem, ovzduším ve kterém žijeme a také genetickými dispozicemi. Poznáme ji snadno, kůže je velmi suchá se sklony k loupání. Suchá kůže není nemocná, ale často jde ruku v ruce s různými zdravotními problémy. O nemoci kůže hovoříme v souvislosti s atopickým ekzémem nebo velmi nepříjemnou lupenkou.

Suchost kůže je spojena s úbytkem tuků (ceramidů) v pokožce. K tomuto úbytku dochází vlivem nemoci nebo nevhodného životního prostřední. Sami to dobře znáte, stačí umýt nádobí bez rukavic a vaše dlaně budou suché až drsné, ucítíte nepříjemné pnutí. Podobně se cítíme po koupání v chlorované vodě. Dochází k narušení bariérové funkce kůže, což bývá běžné zejména u malých dětí. Proto jsou konopné přípravky tolik oblíbené, protože jsou maximálně šetrné i k velmi citlivé dětské pokožce, kterou doplňují o potřebné ceramidy, zanechávají ji krásně hebkou a vláčnou bez pocitu mastnoty.

Konopný olej – uleví a pomáhá

Doslova spásou kožních neduhů je konopný olej, který je mimořádně bohatý na důležité látky. Obsahuje totiž až 80 % nenasycených mastných kyselin, které jsou pro naše tělo důležité. Dále v sobě uchovává aminokyseliny a mnoho vitamínů, antioxidantů a minerálních látek. Konopný olej také obsahuje vzácný protein – globulin edestin, který se velmi podobá globulinu, jež je součástí krevní plazmy. Díky tomuto složení nachází své uplatnění jak v konzumaci, tak k zevnímu využití. Tento olej se získává z konopných semen.

Konopný olej podporuje obsah ceramidů, je velmi příjemný a šetrný k pokožce a krásně se vstřebává. Osvědčuje se jako podpůrný prostředek při léčbě atopického ekzému a lupenky. Je však třeba počítat s tím, že léčba těchto kožních neduhů je běh na dlouhou trať. V prvních dnech po aplikaci konopného oleje se dokonce stav pokožky může zhoršit. Jedná se ovšem o dobrý signál, že pokožka na léčbu reaguje. Tento stav by se měl brzy upravit. Je třeba s aplikací oleje nepřestávat, neboť citelných výsledků lze dosáhnout pravidelným promazáváním v řádu týdnů i měsíců.

Konopná mast pro krásnou a zdravou kůži

Velmi oblíbená je také konopná mast, kterou si ostatně můžete vyrobit sami. O výrobě a účincích konopné masti jsme již psali samostatný článek. Konopnou mast můžete koupit již hotovou ve specializovaných obchodech nebo lékárnách. Těch nejlepších výsledků však dosahuje po domácku vyrobená mast s vysokým obsahem THC a CBD, kterou lze připravit podle jednoduchého návodu.

Výtažek z konopí s vysokým obsahem THC

Výtažek z konopí s obsahem vyššího množství THC je vhodný zejména pro pacienty, které trápí těžká forma lupénky nebo atopického ekzému. Výtažek se vyrábí z konopí chemickou extrakcí zralých ještě neopylených květů a rozpouštědla. Pomáhá snižovat bolest, svědění a má protizánětlivé účinky.

Ale pozor, konopné přípravky mohou používat i lidé se zdravou kůží, jako prevenci. Konopné produkty využije celé rodina, hodí se na promazávání rukou, pat, loktů, můžete jimi mazat celé tělo nebo jen části a to včetně dětské pokožky. Jaké jsou vaše zkušenosti s konopnou kosmetikou? Dáváte přednost kupovaným výrobků, nebo jste se pustili do vlastní výroby?

Related Posts