Sociální distancování pravděpodobně zachránilo nespočet životů, ale to neznamená, že bylo snadné ho zavést. Jedním z do očí bijících problémů v oblasti příkazů k sociálnímu distancování je to, že většina jazyků je nejednoznačná. Například občanům v celých USA bylo nařízeno, aby v „maximální možné míře" zůstali doma, a pomohli tak omezit šíření COVID-19. Definice „maximální míry" se však může u jednotlivých osob značně lišit.
Stejně tak, co tvoří základní službu? Zatímco definice „nezbytného" se může na individuální úrovni také značně lišit, státní vlády mají zavedeny přísnější mandáty a pokyny. Zajímavé je, že mezi podniky, které jsou považovány za nezbytné, patří i výdejny konopí a obchody s alkoholem. Pod hrozbou koronaviru však na nezbytné podniky dopadá velké břemeno. Zaměstnanci obchodů si sice mohou udržet svá pracovní místa, ale zároveň kvůli tomu riskují své osobní zdraví. Ani svozové služby nejsou bezchybné, pokud jde o sociální odstup. „Virus je stále v počátečním stadiu šíření," uvádí Keck School of Medicine při USC, a žádná vakcína zatím není k dispozici. Pracovníci výdejen a obchodů s alkoholem tak mohou každou minutu, kdy jsou v práci, riskovat své zdraví. A to je jen začátek příběhu, pokud jde o způsoby, jakými COVID-19 ovlivňuje podniky, které prodávají dvě oblíbené americké látky měnící mysl: konopí a alkohol.
Je alkohol a konopí skutečně „nezbytné"?
Je důležité si uvědomit, že konopí je mnohem víc než jen rekreační droga. Ve 33 státech a distriktu Columbia je konopí považováno za léčebný prostředek pro řadu zdravotních potíží, včetně epilepsie, glaukomu a HIV. Dává tedy smysl, že výdejny marihuany byly ve více než desítce států považovány za „nezbytné". Ještě lépe se daří alkoholu. Pensylvánie patří mezi hrstku států, které nařídily na určitou dobu zavřít obchody s alkoholem, ale ve většině států USA byl alkohol vždy považován za „nezbytný" Zajímavé je, že toto označení má pravděpodobně kořeny ve veřejném zdraví. Na rozdíl od konopí je alkohol fyzicky návyková látka a jeho odnětí bez lékařského zásahu může být smrtelné. Závislost na alkoholu je natolik závažná, že se na ni může vztahovat i zákon o zdravotně postižených Američanech (ADA). Vzhledem k tomu, že v centru pozornosti je pandemie, stává se řešení základních příčin závislosti na alkoholu a hledání řešení v oblasti veřejného zdraví tématem zadního plánu. Obchody s alkoholem tak logicky zůstávají v provozu, dokud budou praktikovat sociální distanci.
Spojení zisku a veřejné bezpečnosti
Pod označením nezbytný a s miliony Američanů, kteří trčí doma, je alkohol populárnější než kdy jindy. Údaje společnosti Nielsen ukazují, že v týdnu končícím 14. března vzrostl nákup alkoholu mimo provozovny o 26 % oproti předchozímu roku. Zákazníci navíc nakupují ve větším množství. Přesto někteří nezávislí prodejci alkoholu zaznamenali výrazný pokles prodeje, který pramení z nedostatku akcí, jako jsou svatby a večírky, a z menšího počtu nákupů luxusního alkoholu. Dobrou zprávou je, že někteří z těchto podnikatelů mohou mít nárok na finanční prostředky ze zákona CARES (Coronavirus Aid, Relief and Economic Security), který poskytuje půjčky malým podnikům. Žádat o ně mohou jak majitelé franšíz, tak nezávislí vlastníci. Vedle hledání stimulačních fondů mohou existovat i další způsoby, jak mohou majitelé podniků založených na konopí a alkoholu zvládat stabilní peněžní toky, i když se virus COVID-19 stále šíří. U zásadních podniků, jako jsou obchody s alkoholem a výdejny, může být na místě kompletní změna obchodního modelu. Aby podniky plně vyhověly příkazům o setrvání v domácnosti a sociálním distancování, musí změnit způsob, jakým obsluhují zákazníky.
Přizpůsobení se změněným podmínkám maloobchodu
Značky a oznámení o sociálním odstupu se pro národní výdejny staly normou, stejně jako vyzvedávání na obrubníku. Ale i když si uživatelé konopí mohou na mnoha místech objednat zboží dopředu online, platba musí být stále provedena osobně. Vzhledem k tomu, že konopí zůstává na federální úrovni ilegální, drtivá většina bank nechce spolupracovat s podniky, které konopí prodávají, což vytlačuje kreditní karty ze hry. Obchody s konopím tak obvykle přijímají jako formu platby pouze hotovost. A hotovost je notoricky známá špína, jak mohou potvrdit pokladní v každém odvětví. Vzhledem k tomu, že se v obchodech s alkoholem a dalších maloobchodních prodejnách stále rozšiřují možnosti mobilních a bezkontaktních plateb, nemají prodejci konopí v této věci příliš na výběr. Dezinfekční prostředky na ruce jsou pro pracovníky na přední straně pokladny v každém z obchodů s konopím v zemi nezbytností. Změnou svého obchodního modelu s ohledem na sociální distanční mandáty může dojít k řetězové reakci v celém dodavatelském řetězci. V případě podniků založených na marihuaně by snížení počtu zdravých zemědělských pracovníků na konopných polích mohlo mít v konečném důsledku za následek nedostatek produktů v prodejnách. Nebo mohou majitelé podniků snížit počet svých zaměstnanců, i když prodeje stoupají, aby mohli lépe dodržovat příkazy k ukrytí na místě. Bez ohledu na změny provedené v obchodním modelu budou ovlivněny všechny části dodavatelského řetězce.
Závěrečné myšlenky
Podniky po celé zemi pociťují ekonomickou zátěž změněného podnikatelského prostředí ve stínu směrnice COVID-19 a prodejci konopí a alkoholu nejsou výjimkou. Bohužel je pravděpodobné, že svět bude důsledky směrnice COVID-19 pociťovat ještě několik let. Majitelé podniků by měli zvážit podání žádosti o federální stimulační peníze a zavedení poloprovozní změny svého obchodního modelu, aby lépe přečkali ekonomickou bouři v důsledku směrnice COVID-19.
Zdroj: www.cannabismagazine.com